top of page
אירוע השקת הספר 'מכרות הפחם' של המשורר והעורך - יאיר בן־חיים.jpg

אירוע השקת הספר: 'מכרות הפחם' של המשורר והעורך: יאיר בן־חיים

 

ביום שישי ח' בכסלו תשפ"ג  02/12/2022 התקיימה השקת הספר של המשורר והעורך: יאיר בן־חיים. מנחה האירוע הקריין דן כנר, נשא דברים קצרים אודות האירוע והזמין לפתיחת ההשקה את יאיר בן־חיים שיבצע את השיר שהלחין מתוך הספר 'מכרות הפחם' בליוויה של המוזיקאית והזמרת רחלי וולשטיין בנגינה על הפסנתר. לאחר מכן קרא דן כנר את השיר 'בין הדקויות' מתוך הספר. בהמשך הוקרן סרטון המציג את נראותו של הספר על מרקם הצבעים והעיצוב  האחר, הבלתי צפוי, הממחיש  לקורא את האווירה של המסע בתוך 'מכרות הפחם'. 

 

יאיר בן־חיים  נשא דברים וסיפר מאיפה החל המסע האישי שלו אל מכרות הפחם  וקרא כמה משירי הספר.

סיכם את דבריו ואמר "הכורה פחם בספרי  אינו מכה על גורלו, הוא מאושר בחלקו. לא איכפת לו להתפחם ולהשתחם, הוא מוצא בעבודת הכפיים את הזכות להתנחם על חלקו ביקום.

לא בכדי בסמוך לקצה של החושך (מתוך השורה הראשונה של השיר 'מאושר בחלקי')  "אני צועד לעברו של השדה המוזהב" אני מודה על  הקיים".
 
 

 

מנחה האירוע דן כנר קרא בהמשך את המכתב שהתקבל מפרופסור נורית גוברין ליאיר בן־חיים עם קבלת ספרו. לפניכם קטע  מתוך המכתב: "זהו ספר שירים ייחודי בתכניו ובעיצובו המקורי ורב ההשראה. שם הספר, תכני השירים והעיצוב בצבעים המתחלפים, משולבים זה בזה ומְתַגְבְּרים את המשמעויות האישיות והאנושיות-כלליות של הספר. המטפורה של "מכרות הפחם", כשם הספר, המלווה באיוריהם,  חזקה מאד, מקורית ורבת אפשרויות. יש בספר התמודדות כנה, רגישה, חשופה, אמיצה ולא פעם כואבת עם סולם של רגשות סותרים בצבע ובמילים:  מן השחור אל הזהב, מן האופל אל האור, מן הייאוש אל התקווה. יש בו לא מעט ניסוחים פרדוכסליים, הממחישים, את הפרדוכסליות של הקיום האנושי והאישי. השירים מבטאים את הכוח, להתגבר בכל פעם מחדש על מכשולי החיים, להתעודד, להתחדש ולהכיר בחשיבות העצמית של המשורר, שיריו, ומקומו בעולם".
דן כנר קרא את השיר 'מאושר בחלקי' מתוך הספר והזמין את הזמרת והמוזיקאית רחלי וולשטיין לבצע את השיר  ללחן שכתב יאיר בן־חיים.בהמשך האירוע עלו לבמה לקריאת שירים מתוך הספר, הסופר והמשורר ומספר הסיפורים יוסי אלפי שקרא את השירים 'ליד העץ' והשיר 'נמהלת' בסיום דבריו אמר: "אילו שושנה דמארי היתה חיה כיום היא היתה שרה את שירה המפורסם 'צריך לצלצל פעמיים'  על-פי המילים של השיר 'נמהלת' וכדי להדגים החל לשיר: "נִמְהֶלֶת אֲנִי וְנִמְהֶלֶת / קוֹשֶׁרֶת דַּקָּה לְדַקָּה / אֲנִי אוֹתְךָ מְנַהֶלֶת / מַקְדִּימָה תְּרוּפָה לְמַכָּה".  ( השיר 'צריך לצלצל פעמיים' מתוך אלבומה הראשון של הזמרת שושנה דמארי: 'כלניות' שיצא בשנת 1948 מילים: נתן אלתרמן לחן: משה וילנסקי)  לאחר שחשף בעצמו שיאיר בן־חיים  כתב  את השיר על-פי המנגינה הזו.

הדובר הבא היה הסופר והמשורר הרצל חקק (יו"ר אגודת הסופרים לשעבר) לשאת דברים אודות  'מכרות הפחם והדלק הרוחני של השירה'. הדוברת הבאה שנשאה דברים היתה ד"ר נורית צֶדֶרבּוֹיִם,   יוצרת וחוקרת רב תחומית - אמנית חזותית, משוררת, מסאית ומרצה, על 'הנראה והנקרא - ומה שביניהם'.  

 

הזמרת רחלי וולשטיין הוזמנה לבצע את השיר  'בם בם' שכתב והלחין יאיר בן־חיים, זהו שיר המזמין לחוות מעט מתוך ההרבה המצוי בתוך התכנים בספר 'מכרות הפחם'.

הדובר הבא המשורר והסופר פרופסור אורציון ברתנא  עלה לבמה לקרוא את השיר 'נקשיב לאהבה'.

דן כנר קרא את השיר: 'שמי העול' ולאחר מכן הוזמנה לבמה דליס סופרת, משוררת ומבקרת ספרות לשאת דברים על הספר 'מכרות הפחם'. לדבריה: "המשורר נמצא בעמדת הניגודים, עמדת הטרוניה על הקושי ועמדת הנחמה והוא זקוק לניגודיות כדי להתאזן כדי להיות להתקיים. עמדת עגלת הפחם מנוגדת לעמדת השדה המוזהב. השדה המוזהב, היציאה אל הטבע החיצוני"...  

הדוברת הבאה הסופרת, המשוררת טובה אסנת זלוטוגורסקי, מרכזת מגמת תיאטרון בחטיבה העליונה לשעבר, ומרצה. נשאה דברים אודות  "סימני הדרך" בספר "מכרות הפחם".

הדובר הבא האמן ואוצר התערוכות אריה רובינוביץ הוזמן לשאת דברים ולקרוא שני שירים. שבועיים לפני אירוע ההשקה נחשף אריה לפרסומים השונים של יאיר אודות ספרו החדש, צפה בקליפים  שפורסמו וקיבל השראה להמחיש את האווירה שבשירים בציורים. מסתבר שיאיר אהב עד מאוד את הציורים והחליט לשלבם  כשקופיות לשירים שקראו האורחים במהלך האירוע. אריה קרא  את השירים: 'בתוך השמיים' ו-'להתקיים' כשברקע הוקרנו שקופיות הציורים בליווי השירים.

אחרונת הדוברים  עלתה לבמה הקריינית בתיה ברלב לקרוא את השיר 'מהדורה חלקה'.

לסיום האירוע עלה שוב לבמה המשורר והעורך יאיר בן־חיים להודות למשתתפים על בואם.

לאלבום התמונות - מאירוע השקת הספר 'מכרות הפחם לחצו כאן

'מכרות הפחם' - יאיר בן־חיים - אירוע השקת הספר 'מכרות הפחם'

פורסם בתאריך: 04/12/2022

המפגש הראשון עם הספר שלך מתחיל כאן ועכשיו..jpg
bottom of page